Thank You to our Stage Sponsors!

Previous
Next

Saturday

Time

OUC & Massey Stage

Celebrations Station

Allen Family Stage

10:00Opening Spectacle  
10:30Kalinka Folk  
10:45Kalinka Folk  
11:00Hye & Mighty  
11:15Hye & Mighty Storytelling – Lee Rushian
11:30Tamaril Ma’ohi Poetry – Ariel & Eddie Oliphant
11:45Gerald Law II & The Clutch  
12:00Gerald Law II & The Clutch Literature – Jamie & Katie Van Hooven
12:15
Putri Mondalika/ Les Samedis Francais
  
12:30The Revolution Storytelling- Orn Templeman 
12:45
CFL Evergreen Seniors, Mexico Danza
 
Slam – Audi Barnes, Eddie Figures, Laura Flores, Kathryn (Ryn)
1:00Kalinka GypsyChina: Moon FestivalFashion Show
1:15Kalinka GypsyInterfaith: Major Religions of Central FloridaTeen Poets – Ariel Oliphant
1:30
Putri Mandalika
CFL Evergreen Seniors
Polynesia: May Day is Lei DayLiterature
1:45Sambatu Batucada Storytelling – Dwight Dillon, Sly
2:00
Mexico Danza
CFL Evergreen Seniors
Interfaith: Bahai
Slam – Noir Jente, Darien Bess, Slim Truth, Kayla D
2:15Grupo Folklorico Mi PanamaFrance: St. Catherine’s DayFashion Show
2:30
Huellas de Colombia Folkdances
Interfaith: Unitarian UniversalistHaiku
2:45CBP Martial Arts Academy Teen Poets – JJ
3:00Kalinka Klezmer India: Festival of ColorsStorytelling – Jerry Smith
3:15Kalinka KlezmerInterfaith: IslamLiterature – Imam Abdullah Al-Jabban
3:30Opera OrlandoIndonesia: Independence DayFashion Show
3:45Opera Orlando 
Slam – Dawn Gonzalez, Isaiah Pettway, Charles Hines, Mashnun Munir
4:00Russian BalletInterfaith: SikhDance: Bayo African Dance
4:15Matt DuarteIsrael: HannukahStorytelling: Kara Newcomb, Marcus Alexander
4:30Mexico Lindo Folkoric BalletInterfaith: StoicismHaiku
4:45USA Dance Fashion Show
5:00USA DanceColombia: Novenas de NavidadSlam Finalists
5:15Opera OrlandoInterfaith: Major Religions of Central Florida 
5:30Opera OrlandoCaribbean Christmas 
5:45
Bayo African Dance
Crawford Jazz Project
  
6:00
Casa de La Cultura de Venezuela
  
6:15Esor Dance Ensemble  
6:30Artefacto  
6:45Artefacto  
7:00
Fantashique
Crawford Jazz Project
  
7:15Nandu’s Fusion Ensemble  
7:30Nandu’s Fusion Ensemble  
7:45Peru Art  
8:00NU3VO  
8:15NU3VO  
8:30Ray Le’sonn Mixedbag  

Sunday

Time

OUC & Massey Stage

Celebrations Station

Allen Family Stage

12:00Opening Spectacle  
12:15Opening Spectacle  
12:30Don Soledad Storytelling – Tim Linger, Lilian Kettleman 
12:45Don Soledad 
Slam – Dennis Amadeus, Jamie Dawson, Javier Mejia, Kathryn (Ryn)
1:00Alpenrose Schuhplattle Gruppe Fashion Show
1:15

Ada

A Magi Belly Dance

Interfaith: BahaiTeen Poets
1:30Kalinka TangoAfrica: KwanzaLiterature: Thuyen May – Vietnamese
1:45Kalinka Tango Storytelling
2:00Central Forida Irish DanceInterfaith: Unitarian Universalist
Slam – Darien Bess, Mashnun Munir, Charles Hines, Isaiah Pettway
2:15Surabhi & SonsGerman ChristmasFashion Show
2:30Surabhi & SonsInterfaith: IslamHaiku
2:45Rhythm Theory Dance: NuLook Dance Emporium
3:00

Kalena’s Polynesian Ohana

Star India

Ireland: St. Patrick’s DayStorytelling: Cammie Goss
3:15Thuyen May ProductionsInterfaith: SikhLiterature: Imam Abdullah Al-Jabban
3:30Inez Patria School of DanceCarnaval in ColombiaFashion Show
3:45E Hula Mai Dance 
Slam – Audi Barnes, Noir Jente, Laura Flores, Eddie Figures
4:00KellyInterfaith: StoicismMusic: Sambatu Batucada
4:15KellyMexico: Dia de Los MuertosStorytelling – Marcus Alexander, Sunil Yajnic
4:30Just D.A.N.C.E. School of DanceInterfaith: Major Religions of Central FloridaHaiku
4:45Flamenco Del Sol Fashion Show
5:00

Nazirah Cordova

Raymi Dance Co

Mexico: Posadas NavideñasSlam Finalists
5:15Wild Garden Bellydance  
5:30Fiddlerat Bluegrass Band  
5:45Fiddlerat Bluegrass Band  
6:00AWARDS SHOW  

MYgration Films

Sin ZeroFilmmaker: Omar Young, Peru | MYgration Story of Mohammed Abdel-Hameed, Egypt
Carmen RosarioFilmmaker: Robert Fratacci, Puerto Rico | MYgration story of Carmen Rosario, Dominican Republic
MYgration, Puxiao Cen, MDFilmmaker: Thuyvi Gates, Vietnam | MYgration Story of Puxiao Cen, Hong Kong
Spit, Glitter, and GlueFilmmaker: Rhys Lynn, Eastern Europe | MYgration Story of Boris Douglas Garbe, Germany
Terry Olson, Chief InstigatorFilmmaker: Raphael Loquellano, Philippines | MYgration Story of Terry Olson, Alaska
The Journey of Cindy PhamFilmmaker: Mauricio Castro, Columbia | MYgration Story of Cindy Pham, Vietnam
Американская семья (An American Family)Filmmaker: Jen Vargas, Mexico | MYgration Story of Oksana Rosanna, Russia
Beatriz Andrekovich – A Cultural FusionFilmmaker: Lamont Chaney II, California | MYgration Story of Beatriz Andrekovich, Mexico
The Green LightFilmmaker: Laura Leandra, Switzerland | MYgration Story of Alinx St. Louis, Haiti
The Language of HulaFilmmaker: Matthew Wickham, Italy | MYgration Story of Justin ‘Kamalu’ Kong, Hawaii
Nigerian FlavorsFilmmaker: Karluca Preito, Colombia | MYgration Story of Ola Bello, Nigeria

2019 MYgration Films Grand Prize Winner

The Art of Patrick Noze, Filmmaker:  Omar Young, Peru | MYgration Story of Patrick Noze, Haiti

2019 MYgration Films Student Award Winner

Peace Through Dance, Filmmaker:  Carlos Rochas, N. California | MYgration Story of Sarah Costello, Ireland